Užduotis



11-14
Gaunami ženkliukai
Sunkumo lygis
Sunki
Sukurta
2019-04-15

Specialistas:

Kristina Valavičiūtė

Tema:

Paukščiai

Teritorija:

Nepriskirta

Užduotis

Paukščių pasaulyje gebėjimas paslėpti savo sudėtus kiaušinius – puikus prisitaikymas siekiant išvengti plėšrūnų. Kiaušinio lukšto spalva visiškai nepriklauso nuo jį padėjusio paukščio plunksnų spalvos. Spalvą lemia paukščio biologija, ir tai, kokias vietas kiaušinių dėjimui ir perėjimui jis renkasi. Tokiose slėpynėse meldinė nendrinukė yra tikra čempionė! Pats paukštelis yra sunkiai pastebimas, o ką jau kalbėti apie lizdelį su kiaušiniais. Meldinės nendrinukės savo lizdą suka tankioje žolėje, tarp kupstų ir virš lizdelio iš žolių suformuoja „stogelį“. Jų kiaušiniai taip pat yra maskuojančios spalvos ir susilieja su sausa, negyva augalija, iš kurios pagamintas lizdelis.

Nuotraukų autoriai: Alexander Kozulin (meldinės nendrinukės kiaušiniai), Žymantas Morkvėnas (meldinė nendrinukė)

Kiaušinių raštai ir spalvos išsivystė per milijonus metų vykstant natūraliai atrankai – kuo geriau kiaušiniai užmaskuojami, tuo labiau tikėtina, kad šie kiaušiniai liks nepažeisti ir iš jų išsiritę paukščiukai perduos šiuos genus iš kartos į kartą.

Kitas, ne mažiau įdomus dalykas yra tos spalvos įsigėrimo į kiaušinio lukštą lygis. Ar bandei kada nuo putpelės kiaušinio pirštu nuvalyti rudas dėmes? Jeigu bandei, tau tikriausiai tai pavyko. Taip yra todėl, nes rudi, raudoni atspalviai ant kiaušinio atsiranda paskutinėmis kiaušinio formavimosi stadijomis ir šios spalvos būna ant lukšto paviršiaus (dėl šios priežasties rudų kiaušinių lukšto vidinė pusė yra balta, o ne ruda). Kitokia situacija yra su mėlynų, žalių atspalvių kiaušiniais. Šių spalvų pigmentai įterpiami ankstesnėse lukšto formavimosi stadijose, bei prasiskverbia per visą lukštą, todėl ir vidinė pusė yra tokios pačios spalvos kaip išorinė.

Nuotraukos: Arterra Picture Library/Alamy Stock Photo, Kuva Shutterstock

Žemiau yra pateikti kiaušinių lukšto spalvos pavyzdžiai ir aplinka, kurioje įprastai šios rūšies paukščiai deda kiaušinius.

Paukščiai, kurie savo kiaušinius slepia (galbūt giliame lizde, uokse, oloje ar patys nuolat tupi ant kiaušinių), deda paprastus baltus kiaušinius, nes jiems nereikia slėpti kiaušinių – jų niekas lengvai nesuras.

Nuotraukos: Viacheslav Kaistro (naminė pelėda), Mario Caffi (naminės pelėdos kiaušiniai)

Nuotraukos: Aiwok (Wikimedia) (urvinė kregždė), Didier Descouens (Wikimedia) (urvinės kregždės kiaušiniai)

Dauguma paukščių, kurie deda kiaušinius atvirame lizdelyje pavyzdžiui, medyje, deda žalių, mėlynų atspalvių kiaušinius.

Nuotraukos: Ivan Sjögren (juodasis strazdas), Manyman (Wikimedia) (juodojo strazdo kiaušiniai)

Nuotraukos: Boro Barrister (juodagalvė sniegena), nottsexminer (Wikimedia) (juodagalvės sniegenos kiaušiniai)

Kiti paukščiai, kurie deda kiaušinius ant žemės, tarp žolių, juos deda margus, su įvairiais rudais, raudonais taškeliais, dėmėmis, kad šie susilietų su aplinkui esančiu lizdu ar žeme.

Nuotraukos: Boro Barrister (pempė), Andrey Borodin (pempės kiaušiniai)

Nuotraukos: Didier Descouens (Wikimedia) (geltonoji starta), Ivan Miksik (geltonosios startos kiaušiniai)

Užduotis – žaidimas

1 etapas – kiaušinių marginimas natūraliais raštais

Tau reikės:

  • Kieto popieriaus (jei yra galimybė – naudok jau panaudotą kartoną ar kietą popierių – pvz. kartoninės nebereikalingos dėžės ir t.t.)
  • Žirklių
  • Dažų /pieštukų / flomasterių kiaušiniams marginti

Žemiau esančiose iliustracijose rask penkis labiausiai patikusius ir kuo skirtingesnius kiaušinius, iš kieto popieriaus iškirpk 10 (bus po 2 tos pačios spalvos ar rašto) „kiaušinių“, nudažyk įvairiomis spalvomis, išmargink dėmėmis. Stenkis kuo tiksliau atkartoti spalvas ir raštus.

Erškėtžvirblio kiaušiniai

Lizdus suka žemai krūmuose, kur aplinkui gausu augalų, lizadą suka iš šakelių, sausos žolės, samanų. Kiaušiniai mėlyni be dėmelių.

Geltonosios startos kiaušiniai

Lizdus suka ant žemės arba labai arti jos bei gerai paslėpia tarp kupstų. Lizdą daro iš sausos augalijos, iškloja lizdelio apačia smulkiomis žolytėmis arba gyvūnų plaukais. Kiaušiniai 21 mm x 16 mm dydžio, lengvai rusvi su siūliškomis rudomis dėmėmis.

Juodagalvė sniegena - kiaušiniai

Lizdą suka krūmynuose, lizdas nėra labai tvirtas, susukta iš šakelių, o apačia padengta samanomis, smulkiomis augalų šaknimis ar gyvūnų plaukais. Kiaušiniai 20 mmx 15 mm dydžio, lukštas šviesiai mėlynos spalvos su rudomis dėmėmis.

Naminės pelėdos kiaušiniai

Kiaušinius deda senų medžių uoksuose arba gali užimti apleistus šarkų lizdus ar specialiuose pelėdų inkiluose. Kiaušiniai 48 mm x 39 mm dydžio, lukštas visiškai baltas.

Pempės kiaušiniai

Kiaušiniai dedami neaukštoje žolėje – pievoje ar ganyklose. Kiaušinių lukštai yra gelsvos spalvos su gausiomis rudomis dėmėmis.

Urvinės kregždės kiaušiniai

Lizdą suka savo pačių padarytame urvelyje, jame pakloja sausų augalų, paukščių plunksnų. Kiaušiniai šviesūs, kartais turi labai mažai rusvų dėmelių.

Gervės kiaušiniai

Gervės lizdus suka šalia vandens, pelkėtose vietovėse, lizdui naudoja negyvą augaliją. Kiaušinio lukštas yra rudos spalvos su tamsesnėmis rudomis dėmėmis.

Griežlės kiaušiniai

Lizdus paslepia gerai tarp žolių, lizdą gali sukti duobutėje ant žemės, kurią iškloja sausais augalais. Kiaušiniai 37 mm x 26 mm dydžio, lukštas šviesus su rudomis dėmelėmis.

Juodojo strazdo kiaušiniai

Lizdus suka krūmuose, kartais gali sukti ir pastatų plyšiuose, patį lizdą susuka iš sausų augalų, lapų, suklijuotų purvu. Kiaušinių lukštai šviesiai melsvos, žalios spalvos gausiai taškuoti mažais rudais taškeliais.

Didžiosios zylės kiaušiniai

Lizdus suka medžių ertmėse (uoksuose) arba inkiluose. Kiaušinių lukštai yra baltos spalvos su rudomis dėmelėmis.

Meldinės nendrinukės lizdas ir kiaušiniai

Lizdus suka viksvų tankmėje, ant žemės tarp kupstų. Kiaušiniai rudos spalvos su tamsesnėmis rudomis dėmėmis.

 

Nuotraukų autoriai (paeiliui iš viršaus žemyn): Mark Seton, Pierandrea Brichetti, www.joniecnaturalnie.com, Klaus Rassigner & Gerhard Cammerer, Ron Knight, Klaus Rassigner & Gerhard Cammerer, Ivan Sjogren, Klaus Rassigner & Gerhard Cammerer, Alexander Kozulin, Žymantas Morkvėnas.

 

2 etapas – kiaušinių slėpynės

Su draugais ar šeimos nariais pažaiskite žaidimą – kiaušinių slėpynes! Rekomenduojame žaisti lauke, bet gali tai atlikti ir kambaryje.

  • Savarankiškai arba padedamas tėvų, pasirink tau patinkančią erdvę kieme ar namuose, nuspręsk, kur bus žaidimo ribos;
  • savo pagamintus kiaušinius išslapstyk toje teritorijoje. Pabandyk tos pačios spalvos kiaušinius paslėpti skirtingose vietose (pavyzdžiui, vieną –  žolėje, o kitą – ant smėlio ar tarp krūmo šakų). Taip galėsi stebėti, kurį kiaušinį rasti lengviau, o kur – jis yra geriau „užsimaskavęs“;
  • kai paslėpsi visus 10 paruoštų kiaušinių, pasikviesk draugus ar šeimos narius jų ieškoti.
  • Kiaušinių ieškoti galima keliais būdais:

1) žaidėjai kiaušinių ieško po vieną. Žaidėjas-ieškotojas turi kuo greičiau surasti paslėptus kiaušinius. Kai žaidėjas juos suranda, chronometru fiksuojamas laikas. Laimi žaidėjas, suradęs visus kiaušinius greičiausiai;

2) keli žaidėjai ieško kiaušinių vienu metu. Laimi žaidėjas, suradęs daugiausiai kiaušinių.


? Greita pagalba ? Leisk gamtai skleistis ? Saugumas pirmiausia


Kaip sekėsi žaidimas? Nufotografuok 3 geriausiai „užsimaskavusius“ kiaušinius ir nurodyk kokioje vietoje (žolėje, krūmuose, ant žemės ir t.t.) jį paslėpei.

Tavo pagaminto kiaušinio nuotrauka

Kur paslėpei šį kiaušinį?

Aukso medalį iškovojęs „užsimaskavęs“ kiaušinis


Sidabro medalį iškovojęs „užsimaskavęs“ kiaušinis


Bronzos medalį iškovojęs „užsimaskavęs“ kiaušinis


Nufotografuok ir įkelk šio žaidimo žaidėjų būrį!
Kristina Valavičiūtė