ApieJaunųjų gamtos reindžerių platforma ugdo jaunuosius gamtos mylėtojus

 

Ši platforma – erdvė, kurioje jaunieji gamtos mylėtojai mokosi pažinti gamtą žaisdami žaidimus ir spręsdami linksmas užduotis. Dalis užduočių atliekamos internetinėje erdvėje, bet didžioji dalis jų ragina vaikus keliauti į gamtą, ją tyrinėti, įveikti įvairius iššūkius ir į platformą įkelti savo nuotykių rezultatus. Už kiekvieną užduotį vaikas gauna specialius ženkliukus, juos kaupdamas pereina į kitą reindžerio lygį. 

Skirta 7-14 amžiaus vaikams.

 

Kokias užduotis spręs jaunasis reindžeris?

Tai - nuolatinė staigmena. Užduotis gali pakviesti patyrinėti mėgstamiausią pievą ar keistą akmenį nepažįstamoje teritorijoje. Galbūt užduotis ragins tyrinėti įspūdingą vabalų pasaulį arba ridentis nuo kalno ir gaudyti vėją... Tai gali būti žaidimas miške, pakviesiantis susipažinti su skirtingais medžiais, juos liesti, uostyti, pažinti. Tai taip pat gali būti gamtos pažinimas neiškeliant net kojos iš namų (nors mes primygtinai skatiname tai daryti). 

 

Kodėl verta tapti jaunuoju gamtos reindžeriu?

Jaunasis gamtos reindžeris:

 • Padės saugoti gamtą ir gyvūnus;
 • Sužinos daugiau apie mus supančią aplinką ir saugomas teritorijas;
 • Ras smagių būdų pažinti naujas vietas ir idėjas;
 • Gavęs vieną ženklelį, norės turėti visą jų kolekciją;
 • Sužinos, kodėl kiekvienas padaras yra toks ypatingas.

 

Jaunasis gamtos reindžeris – gamtininkų pagalbininkas

Ši platforma – viena iš priemonių siekiant ugdyti gamtą mylinčius, jos procesus suprantančius ir gamtos bei aplinkos apsaugą remiančius piliečius. Tikimasi, kad jaunasis gamtos reindžeris taps gamtininkų pagalbininku – rodys pavyzdį bendraamžiams, sudrausmins gamtą skriaudžiančius, su noru ir entuziazmu leis laiką gamtoje, o gamtos saugojimas jam taps gyvenimo būdu, pasireiškiančiu kasdieniuose sprendimuose. Tai – ateities sąjungininkai, kurių dėka žmonės supras, jog gamta – mūsų namai, o saugodami ją, saugome save bei rūpinamės ateities kartų gerove. 

 

Reindžerio tėvai – jo bendražygiai

Jaunojo gamtos reindžerio tėvams svarbu žinoti, jog vaikui bus reikalinga jūsų parama ir pagalba. Leiskitės į gamtos pažinimo nuotykius drauge! Skatinkite vaiką tyrinėti aplink mus esančius gamtos lobynus, įtraukite savo jaunąjį reindžerį į aktyvų mokymąsi kiekvieną dieną ir suteikite galimybę vaikui bei visai šeimai išvykti į gamtą ir ten žaisti, atlikti eksperimentus ir stebėjimus.

 

Reindžerių lygiai:

 1. Jaunesniuoju gamtos reindžeriu tampama išsprendus pirmąją užduotį.
 2. Patyrusio gamtos reindžerio statusas suteikiamas įvykdžius 20 užduočių.
 3. Vyriausiojo gamtos reindžerio vardą užsitarnauja vaikas, atlikęs 50 užduočių.

 

Reindžeris gali palyginti savo užimamą poziciją su kitų reindžerių pozicijomis puslapyje „Pasiekimų lenta".

 

Ženkliukų reikšmės ir dovanėlės

Už kiekvienos užduoties teisingą atlikimą vaikas gauna specialų ženkliuką. Visus gautus ženkliukus jis gali peržiūrėti savo profilyje.  Ženkliukų reikšmės: 

 • Ženkliuko forma reiškia užduoties sudėtingumo lygį. Apskritimas – lengva užduotis, šešiakampis – vidutinė, kvadratas – sunki.
 • Ženkliuko spalva reiškia saugomą teritoriją, apie kurią kalbama užduotyje. Kai užduotys yra bendros kelioms ar visoms saugomoms teritorijoms, teritorija nepriskiriama (ženkliuko spalva – pilka). Iš viso yra 37 spalvos (5 nacionaliniai parkai, 30 regioninių parkų, rezervatas ir nepriskirta teritorija).
 • Simbolis ženkliuko viduryje reiškia užduoties temą. Iš viso yra 13 temų.

Užduoties kūrėjas už užduotį taip pat gali skirti ir specialią dovanėlę. Užduotys, kurioms skiriamos dovanėlės, žymimos specialiu dovanos ženklu. Apie dovanos atsiėmimą vaikas informuojamas atskirai.

 

Užduotys ir jų įvertinimas

Dalis užduočių yra automatinės – išsprendus užduotį iškart sužinoma, ar ji atlikta teisingai.

Daliai užduočių įvertinti reikalingas užduotį kūrusio specialisto dėmesys, todėl atsakymo, ar ji buvo atlikta teisingai, gali reikėti šiek tiek palaukti.

 

Pagalba atlikti užduotį

Daugelis užduočių turi „Greitąją pagalbą“ – skiltį, kurioje pateikiama informacija, padedanti įveikti užduotį. Vaikas taip pat gali tiesiogiai susisiekti su užduotį kūrusiu specialistu, pasikonsultuoti. Tam skirtas mygtukas „klausti“.

 

Pakviesti draugą

Jei vaikas randa įdomią užduotį, jis gali ją ne tik įtraukti į įdomių užduočių sąrašą, bet ir pakviesti platformoje prisiregistravusį draugą užduotį vykdyti. 

Sėkmingai užduotį atlikęs vaikas prašomas įvertinti, ar užduotis jam patiko. Žalio veidelio simbolis reiškia, kad užduotis patiko, oranžinio veidelio - nepatiko. Greta esantys skaičiai rodo tokių atsiliepimų kiekį. 

 

Užtikrinkime saugumą ir leiskime gamtai skleistis

Daugelis užduočių kviečia vaikus keliauti į gamtą. Tėvų ar vaikus lydinčių asmenų prašome pasirūpinti, kad jie gamtoje elgtųsi saugiai, visada informuotų suaugusiuosius, kur keliauja. Taip pat atkreipkite dėmesį, kad vaikai saugotų gamtą, užduotims atlikti naudotų negyvas gamtos dalis (nukritusias šakas, lapus, akmenukus ir pan.).

 

Čia susitinka gamtininkai-specialistai

Šioje platformoje užduotis kuria specialistai, dirbantys gamtosauginio švietimo srityje. Su jais išsamiau galite susipažinti skiltyje „Specialistai“. Specialistai platformoje gali ne tik kurti užduotis, bet ir registruotiems nariams prieinamoje skiltyje „mediateka“ dalintis metodine medžiaga apie darbą su vaikais, gamtamokslį švietimą.

 

Duomenų apsauga ir saugumas

Platformoje renkami duomenys apie vaikus yra griežtai saugomi ir neprieinami trečiosioms šalims. Platformos naudotojams matomas tik registruoto vaiko slapyvardis ir paties įvedama informacija. El. paštas ir vardas bei pavardė naudojama tik sistemos funkcionalumui užtikrinti. Prie sistemos prisijungdamas specialistas įveda tiek informacijos apie save, kiek nori, kad būtų skelbiama viešai.

Siekiant užtikrinti vaikų saugumą ir privatumą, vaikų į platformą keliamos nuotraukos viešai nematomos (jas mato tik konkrečią užduotį kūręs specialistas), profilio paveikslėlis pasirenkamas iš paveikslėlių sąrašo. Bendravimas platformoje galimas tik tarp vaiko ir specialisto vaikui pirmam uždavus klausimą apie konkrečią užduotį. Visus užduotis kuriančius specialistus galite matyti skiltyje „Specialistai". Juos tvirtina sistemos administratorius. Pastebėjus duomenų apsaugos, saugumo pažeidimus ar kitą įtartiną veiklą, prašome pranešti sistemos administratoriui bendrauk@gamtosreindzeriai.lt.

 

Kūrėjai:

Platformą kūrė Baltijos aplinkos forumas, įgyvendinamas meldinės nendrinukės apsaugos projektą „LIFE MagniDucatusAcrola”.

 

 

Šiai organizacijai nuolat talkino Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos, saugomų teritorijų specialistai.

 

Dailininkas, iliustracijų autorius — Paulius Juodišius. Iliustracijos sukurtos įgyvendinant projektus „Ekologinio švietimo plėtra saugomų teritorijų direkcijose“ bei „Aplinkai palankaus ūkininkavimo skatinimas siekiant užtikrinti nykstančių agrarinio kraštovaizdžio paukščių apsaugą”.

Programuotojai  —  „Kryptis

 

Draugai:

We love Lithuania” - turizmo, laisvalaikio, kultūros naujienų portalas padeda skleisti žinią apie platformą.